Bertíkova štafeta: Izabela si splnila gymnastický sen

19. 08. 2022

Sedmý ročník Bertíkovy štafety odstartoval ve sportovním duchu. Přáním teenagerky Izabely z Dětského domova Plumlov, který dlouhodobě podporuje Nadační fond Albert, bylo potkat profesionální gymnastku a vyzkoušet si opravdový trénink. Ve skupině osmi vrstevnic si vyzkoušela salta i toče a byla doslova za hvězdu.

 

Druhé srpnové úterý nebylo pro mladou Izabelu z Konic u Prostějova, která se ve svém volném čase nejraději věnuje tanci a nácviku různých pohybových a akrobatických kreací podle internetových videí, běžným prázdninovým dnem. Společně s paní vychovatelkou Alenou se totiž v dopoledních hodinách vydala na cestu do Prahy, kde jí čekala spousta neobyčejných zážitků. První cesta metrem v životě, oběd v podobě nejoblíbenějšího řízku s bramborovou kaší, procházka po Václavském náměstí, a především odpolední trénink pod vedením zkušené gymnastické trenérky Kateřiny Bártové.

Do prostorů gymnastické tělocvičny žižkovského Sokola dorazila Izabela s paní vychovatelkou lehce před druhou hodinou. Po seznámení s trenérkou Katkou směle pozorovala tréninkovou skupinu děvčat ve věku 11-12 let, které se poskoky po tělocvičně rozehřívaly před odpoledním tréninkem několikadenního letního soustředění. Po rozehřátí následovala rytmická rozcvička, do které se Izabela již zapojila a svými rozsahy při protahování nohou a dalších částí těla předvedla, že se vedle zkušenějších kolegyň rozhodně nemá za co stydět. Její plné nasazení už v úvodu hodiny trefně zhodnotila směrem k paní vychovatelce v jedné větě: „Je to těžký.“

Po úvodní části tréninku přišly na řadu skutečné gymnastické dovednosti. Při skákání do pěnových kvádrů šel strach stranou a Izabela si tak s dopomocí trenérky Katky vyzkoušela různé druhy přemetů, ať už s pokrčenými nebo nataženými nohami. Předvedla také své umění na kladině, kde sama zvládla
i obtížné provedení hvězdy. Nejvíce si užila skákání na trampolínách, kde se po úspěšném přemetu s dopadem na obě nohy dočkala i potlesku od svých zkušenějších kolegyň.

Po náročných dvou hodinách, kdy si mohla vyzkoušet opravdový trénink sportovní gymnastky opouštěla Izabela pražskou tělocvičnu unavená, ale spokojená, a především motivovaná pokračovat v pohybové přípravě. „Izabelka byla letos přijata do Základní umělecké školy v Konici. Máme radost, že se jí to povedlo, protože má pohyb opravdu v krvi. Gymnastiku zkouší od osmi let, učí se sama a často se k ní přidávají i ostatní děti z domova. Věřím, že si odpoledne v kůži gymnastky užila a bude mít o čem kamarádkám vyprávět,“ dodala Alena Lužová, vychovatelka dětského domova Plumlov.

Bertíkova štafeta: Izabela si splnila gymnastický sen