Ester z dětského domova zažila den plný umění v Národní galerii Praha

26. 09. 2023

Ester (15) z dětského domova v Plzni je duší výtvarnice a jejím snem je spojit svůj profesní život s uměním. A protože Nadační fond Albert a jeho program Bertík pomáhá podporuje děti z domovů a plní jejich přání, pozval Ester do expozice Umění dlouhého století v Národní galerii Praha. Instalací děl vzniklých od počátku 19. století do roku 1918 ji provedla ředitelka Sbírky moderního umění Veronika Hulíková. Společně si v prostředí nejstarší a největší galerie u nás popovídaly o výtvarném umění a dílech významných českých i zahraničních umělců.

Svět barev, tvarů a nekonečné fantazie je pro nadanou dívku z Plzně místem, kde se cítí být skutečně sama sebou. „Ester je hodně tvořivá. Když je potřeba, pomáhá nám třeba vyrábět kulisy pro představení a jako vůbec jediná z našeho dětského domova chodí do výtvarného kroužku,“ říká Lenka Maurová, vychovatelka z Dětského domova Domino, kde Ester bydlí.

Dnešní prohlídka ji očividně hodně bavila, všechno ji zajímalo a ptala se paní kurátorky na další detaily. Co je ale podle mě nejdůležitější – zažila tady naprostý komfort a pocit výjimečnosti, který je pro děti z dětského domova opravdu hodně vzácný,“ popisuje Esterčina vychovatelka, v čem všem byl pro její svěřenkyni tento den výjimečný.

Inspirace plnými doušky

Mladá výtvarnice se v budově Veletržního paláce Národní galerie Praha setkala s ředitelkou Sbírky moderního umění, která se jí naplno věnovala, a společně si prohlédly více než 450 obrazů a plastik v expozici Umění dlouhého století. Popovídaly si třeba o malbách Josefa Mánesa, Pabla Picassa, Františka Kupky nebo Bohumila Kubišty, a Ester tak mohla načerpat inspiraci a vědomosti, které se jí budou brzy hodit při přípravě na důležitý životní krok – přijímačky na střední uměleckou školu.

„Ráda bych jednou byla malířkou, člověk se na plátně může uvolnit a vytvořit na něm cokoli,“ popisuje, co ji na malování nejvíc baví. „Dnešní prohlídka byla skvělá a dost jsem se toho naučila. Odmalička jsem byla výtvarnice, v dětském domově mě naučili různé techniky, a pak jsem začala chodit do výtvarného kroužku v ZUŠce. Příští rok se budu hlásit na uměleckou školu, protože chci dělat to, co mě baví, a jednou třeba namalovat obraz pro nějakou galerii,“ popisuje s úsměvem svoje plány.

A co by vzkázala svým vrstevníkům, kteří jsou v podobné životní situaci, jako ona? „Chtěla bych jim vzkázat, že všechno, co chtějí, se může splnit, a že mají věřit a pracovat na sobě, aby si jednou mohli splnit svůj sen.

Bertík pomáhá je každoroční program Nadačního fondu Albert, ve kterém mohou zákazníci prodejen Albert hlasováním podpořit projekty dětských domovů a dalších organizací, zaměřené na vzdělávání a rozvoj dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Součástí programu je také Bertíkova štafeta, která nadaným dětem z těchto institucí umožnuje vyzkoušet si povolání svých snů a potkat svoje profesní vzory.

Ester z dětského domova zažila den plný umění v Národní galerii Praha