Obchůdky dětí z dětských domovů otevírají. Vánoční dekorace budou prodávat přímo jejich malí výrobci

22. 11. 2023

Před Vánocemi mohou zákazníci Alberta podpořit děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. V pátek 24. listopadu se otevírá e-shop a startuje také šňůra adventních obchůdků ve vybraných prodejnách Albert, ve kterých nabídnou děti z dětských domovů a neziskových organizací vlastnoručně vyrobené dárky a dekorace. Již 11. ročníku projektu Nadačního fondu Albert se účastní 55 organizací z celé republiky, kterým poputuje výtěžek.

Ve více než 50 prodejnách Albert napříč Českem budou lidé potkávat stánky, ve kterých mohou zakoupit originální dekorace a další předměty s vánočními a zimními motivy. A to přímo od dětí, které je po několik týdnů či měsíců vyráběly. Výtěžek akce zůstane malým obchodníkům a organizacím, které o děti pečují. Peníze tak budou využity na výlety a jiné volnočasové aktivity nebo například na pořízení sportovního vybavení pro děti.

První Adventní obchůdky se v prodejnách Albert objeví v pátek 24. listopadu a budou postupně otevřené do čtvrtka 21. prosince. Výrobky dětí z vybraných organizací navíc budou k dispozici i na jednoduchém e-shopu obchudky.nadacnifondalbert.cz.

„Cílem našeho projektu je připravit mladé lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí na vstup do dospělého života. Zejména starší děti dekorace a dárky nejenže vyrábějí, ale také organizují pořízení materiálu a další věci kolem. Na stáncích v prodejnách Albert se pak učí komunikaci s dospělými, samostatnosti a finanční gramotnosti. A za vydělané peníze si mohou dopřát například kulturní nebo sportovní vyžití,“ vysvětluje Kristýna Bernatová z Nadačního fondu Albert.

Iniciativy se každoročně účastní desítky dětských domovů a neziskových organizací zaměřených na práci s dětmi. Do letošních Adventních obchůdků zapojilo 55 organizací. Minulý ročník dětem přinesl 600 tisíc korun.

„Na obchůdky se připravujeme průběžně celý rok. Letos jsme se zaměřili hlavně na keramiku, ale také například na přáníčka a jmenovky, které se loni prodávaly nejlíp. Na osobní prodej se děti moc těší, stejně jako paní prodavačky v Albertu na svoje dočasné malé kolegy,“ říká Dana Vokálová, vychovatelka v Dětském domově Litoměřice, a doplňuje: „Část vydělaných peněz si děti rozdělí jako finanční odměnu, také koupíme sladkosti na pobyt na horách a další maličkosti, a pokud něco zbyde, půjdeme na bowling.“

Radost ze zapojení do projektu Nadačního fondu Albert sdílí také dětský domov z Moravy. „Obchůdky pro nás představují předvánoční tradicí, na kterou se děti velmi těší. Již od léta sbírají nápady na výrobky. Letos budeme prodávat originálně zpracované vánoční skřítky a také perníčky nebo různé vánoční vazby,“ prozrazuje vychovatelka Marcela Zámečníková z Dětského domova Uherské Hradiště. „Prodej a kontakt se zákazníky je pro naše děti tou největší odměnou. Stejně jako pocit úspěchu z vydělaných peněz, které využijeme na ozdravný pobyt na horách,“ doplňuje.

Další informace včetně termínů a míst prodeje jsou zveřejněné na webových stránkách Nadačního fondu Albert.

Obchůdky dětí z dětských domovů otevírají. Vánoční dekorace budou prodávat přímo jejich malí výrobci