Obchůdky s Albertem vynesly dětem z dětských domovů 600 tisíc korun. Malí obchodníci je využijí na společné zážitky

22. 12. 2022

Po dvouleté covidové pauze se adventní obchůdky vrátily k tradiční podobě. Ve stáncích před obchody, ale také online nabídly děti z dětských domovů během adventu originální výrobky. Díky svým dovednostem a štědrosti zákazníků utržily rekordních 590 906 korun. Výdělek využijí neziskové organizace především ke společným aktivitám či výletům, na které jim v náročné době nezbývají prostředky.

Projekt Nadačního fondu Albert se konal již pojedenácté. Jeho cílem je přiblížit dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí základy podnikání a pomoci je připravit na vstup do dospělého života.

Do Obchůdků s Albertem se letos zapojilo 55 domovů a neziskových organizací z celého Česka. „Ve vnitřních stáncích před obchody se během adventního měsíce vystřídaly téměř dvě stovky šikovných dětí, které nabízely vlastnoručně vyrobené dárky a dekorace. Do samotné výroby, která v organizacích probíhala několik měsíců předem pak ještě mnohem víc,“ popisuje Kristýna Bernatová z Nadačního fondu Albert.

Během prosince zavítaly děti z dětských domovů se svým vánočním stánkem kromě prodejen také na další místa, například Ministerstvo zemědělství. Děti se tak mohly podívat na místa, na která se běžně nedostanou.

Celkově vynesly adventní Obchůdky s Albertem neziskovým organizacím bezmála 600 000 korun. Výsledek navázal na úspěšné ročníky před pandemií. „Naše velké poděkování patří zákazníkům za štědrost i čas, který dětem v obchůdcích věnovali. Společenské solidarity si v aktuální složité době nesmírně vážíme,“ dodává Kristýna Bernatová.

Výtěžek pomůže společným zážitkům

Veškerý výtěžek z prodeje putuje přímo do organizací, které s ním naloží podle vlastního uvážení. „Stalo se již tradicí, že část peněz využijeme během zimního pobytu na horách na zakoupení ski pasů na večerní lyžování. Dále v den pauzy od lyžování jezdíme do krytého bazénu v Sušici, kde vstupné rovněž pokryjeme z vydělaných peněz. Zbylé peníze využijeme na občerstvení během letních aktivit,“ uvádí Jiřina Hemissi Lešková, vychovatelka z domova ve Staňkově na Domažlicku a doplňuje: „Letošní obchůdky byly pro nás velmi vydařené, naše obchodování řadíme mezi nejhezčí akce na konci roku. Plno zákazníků nás podpořilo větší finanční částkou, než stál samotný výrobek. Také děti na obchůdky stále vzpomínají, ptají se, kdy zase budeme obchodovat. Celý proces od fáze příprav, výroby, až samotný prodej si maximálně užily. Zahrály si na malé prodavače a byly úžasné.“

Obchůdky s Albertem vynesly dětem z dětských domovů 600 tisíc korun. Malí obchodníci je využijí na společné zážitky